Haber

Abdülkadir Karaduman’dan AKP’lilere Bütçe Eleştirisi: “Bu Epistemolojik Bir Kırılma Değil, Ontolojik Bir Yok Oluş Yaratmak”

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, AKP iktidarının 2023 bütçesini eleştirirken, “2023 bütçesi ile ilgili söyleyeceklerimiz, kornası dışında her yerden duyulabilen bir araba örneğidir. Bunları söylediğimizde, bize kızıyorsunuz.” diye haykırmak zorundasınız, ‘ama yapmıyorsunuz. Bu epistemolojik bir kopuş değil, ontolojik bir yok oluş, gerçekleştiği gibi bir kopuş’ dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı bütçeleri bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülüyor. Genel Kurul’da konuşan Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, 2023 bütçesini şu şekilde eleştirdi:

“Bir gün aracı bozulan arabasını sanayiye götürür. Usta neyin tamir edileceğini söyleyince şoför ‘Aracın kornası dışında her yerden ses geliyor’ der. Biz söyleyince kızıyorsunuz ama bize değil sizi bu bütçeye ‘evet’ demeye zorlayanlara kızmalısınız, ağlamalısınız ama değilsiniz. Bu epistemolojik bir kırılma değil. , ontolojik bir yok oluş, gerçekleşirken bir moladır.Mümkün değil.Bu bütçe üretim, istihdam, kalkınma ve yatırım bütçesi değil.Faiz,vergi,kira ve borçlanma bütçesidir.”

Faize ayrılan kaynağa dikkat çeken Karaduman, “Yüzde 86’sı vergi, 565 milyar lirası faiz, 54 milyar lirası tarım ve tarıma olmak üzere 660 milyar liralık bütçeyle nasıl hizmet edeceksiniz Allah aşkına. sadece 472 milyar lira yatırım mı?” 16 bakanlığa ayrılan bütçenin tamamından fazla. Hiç şüphe yok ki yaptığınız şey, yapacaklarınızın teminatıdır. Bütçeden faize ayırdığınız kaynak yıllara göre 2002’den 2023’e 11 kat artarak 565 milyar lira mertebesine ulaştı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu